ТЕМПЕРАТУРА У ДИТИНИ. ЯК ЗНИЗИТИ ПІДВИЩЕНУ ТЕМПЕРАТУРУ?

Підвищення температури тіла у дітей, особливо раннього віку, завжди викликає занепокоєння дорослих. Одні мами намагаються якомога швидше знизити температуру за допомогою лікарських засобів, інші намагаються зробити це, застосовуючи безпечні засоби народної медицини.

Чи потрібно знижувати температуру?

Підвищення температури тіла є реакцією імунної системи організму на інфекційне захворювання. Жар викликає активізацію захисних функцій, посилення кровотоку, прискорення процесу відновлення тканин, а також створює несприятливі умови для розмноження бактерій і вірусів. При штучному зниженні температури тіла відбувається придушення функцій опірності організму поширенню інфекції.

Зниження температури актуально, коли показання термометра досягають позначки 38.5 ° C. При підвищенні температури тіла в межах норми необхідно спостерігати за самопочуттям дитини. Якщо малюк добре переносить жар, то в обов’язковому його усуненні немає необхідності. У випадках, коли малюк погано реагує навіть на невелике підвищення температури (сильне тремтіння кінцівок, озноб, судоми) або має серйозні захворювання (нервової системи, серця, нирок, легенів), лихоманка може спровокувати різке погіршення стану.

 

ЯК ПРАВИЛЬНО знизити температуру ТІЛА ДИТИНИ?

Для зниження температури тіла у дитини не обов’язково відразу використовувати медикаментозні жарознижуючі засоби. Спочатку спробуйте скористатися домашніми методами:

Провітріть кімнату – чим нижче температура повітря, тим вищою буде тепловіддача тіла. Оптимальна температура приміщення, в якому знаходиться хвора дитина, становить + 18 + 20ºC.

Слідкуйте за зволоженістю повітря – сухе повітря в приміщенні викликає втрату організмом рідини, сухість запалених слизових оболонок. Якщо немає можливості встановити спеціальний пристрій для зволоження повітря, повісьте в кімнаті кілька мокрих рушників.

Переодягніть дитину – іноді температура піднімається через перегрівання через занадто теплий одяг. Під час спеки досить буде бавовняних трусиків і маєчки. Якщо малюк ще носить одноразові підгузники, обов’язково зніміть.

Створіть умови постільного режиму – коли дитина активно рухається, тіло виробляє більше тепла, тому прослідкуйте, щоб малюк більше перебував у спокої.

Забезпечте часте і рясне пиття – процес тепловіддачі посилюється при активному випаровуванні поту з поверхні шкіри, а також частому сечовипусканні. Для цього в організм має надходити велика кількість рідини. Слідкуйте за тим, щоб питво було теплим або кімнатної температури, але не гарячим. Поїти малюка можна водою, чаєм, компотом, соком. Будьте обережні з часто рекомендованими відварами з малини і шипшини. Малина має властивість посилювати потовиділення, шипшина має сечогінну дію. Перед тим, як запропонувати дитині напій з малиною або шипшиною, добре напоїть його, щоб не допустити зневоднення

Знизити температуру тіла допоможе капустяний лист. Такий засіб можна без побоювань застосовувати навіть для немовлят. Для цього свіжий лист прикладіть до голови малюка, а зверху надіньте тонку шапочку. Через годину лист потрібно поміняти.

Мед – натуральний засіб, що містить саліцилову кислоту і володіє вираженим потогенним ефектом. Допоміжною властивістю меду є його противірусна та протибактериальна дія. Якщо у дитини не виявлено алергічних реакцій на продукти бджільництва, додайте 1 ч. ложку меду в склянку кип’яченої води або теплого чаю.

Чи можна робити дитині розтирання?

На думку педіатрів, при підвищенні температури тіла категорично не рекомендується розтирати дитину розчином оцту, спирту або холодною водою. Такі дії можуть призвести до спазмів периферичних судин.

Процес тепловіддачі організму пов’язаний з активністю кровообігу в шкірних шарах. Контакт шкіри з холодними речовинами може спричинити спазми судин, зниження інтенсивності кровообігу і, як наслідок, зменшення тепловіддачі. При цьому температура внутрішніх органів підвищиться.

Розтирання шкіри малюка рідинами з вмістом спирту або оцтової кислоти викликає швидке всмоктування в кров цих речовин через шкірні покриви, що може викликати інтоксикацію організму дитини.

Області проходження магістральних судин (пах, шия, потилиця, внутрішні згини ліктів, колін) можна обтерти водою кімнатної температури або покласти на голову змочену у воді бавовняну серветку.

Використання медикаментозних лікарських засобів при підвищеній температурі у дітей

Якщо всі перераховані методи не допомогли збити температуру тіла, слід підключити лікарську терапію. Вибір жарознижуючих засобів досить великий, але не всі препарати безпечні для дітей. Форма застосування (сироп, таблетки, ректальні свічки) і дозування препарату повинні бути визначені педіатром в залежності від характеру симптомів, віку і ваги дитини.

У яких випадках необхідно терміново звернутися до лікаря?

  • У немовляти у віці до 12 місяців стрімко підвищується температура.
  • При лихоманці у дитини леденіють руки і ноги – це може бути симптомом передсудомного стану.
  • Жар супроводжується сильним ознобом, млявістю, тривалим плачем, станом запаморочення свідомості і маренням.
  • Температура піднялася вище 40,5 ° C.
  • Лихоманка супроводжується сильним проносом і блювотою.

При виникненні будь-якого з перерахованих симптомів ви повинні негайно звернутися в службу швидкої медичної допомоги.

Skip to toolbar
Developed by WEBKITCHEN agency