Стрептококова інфекція: ВІД ІНФІКУВАННЯ ДО ОДУЖАННЯ
Стрептококи – бактерії з сімейства лактобацил, що підрозділяються на 3 типи:
- альфа – гемолітичні стрептококи
- бета – гемолітичні
- негемолітичні гамма – стрептококи
Основні захворювання горла викликаються бета – гемолітичними стрептококами, що приводять до гемолізу еритроцитів.
Основні захворювання, що викликаються стрептококами:
- ангіна (стрептококовий тонзиліт)
- ларингіт (стрептококовий)
- фарингіт
- тонзилофарингіт
Найчастіше розвиток захворювання відбувається у дітей у віці від 6 до 14 років. У новонароджених показники захворюваності досить низькі. У дорослих такі показники варіюються в залежності від поширення ГРВІ, що носять епідемічний характер.
Причини стрептококової інфекції та способи зараження
Способи зараження у дітей:
- первинне зараження новонароджених при пологах, отримане від інфікованої матері
- ГРВІ з подальшим ослабленням імунітету і збільшенням чисельності стрептококових бактерій
- контакт з носіями бактерій, в результаті якого відбувається зараження (поширення бактерій повітряно – крапельним шляхом, при тривалому контакті в непровітрюваних приміщеннях, через іграшки і т.д.)
Причини зараження у дорослих:
- куріння і печія, викликають помітні зміни слизової оболонки горла і сприяють розвитку захворювання
- імунодефіцит
- прийом деяких лікарських препаратів
- хіміотерапії
- зараження в медичних установах
Діагностика і симптоми
Не слід займатися самостійною діагностикою і самолікуванням, тому що точний діагноз про стрептококове зараження може поставити тільки лікар.
Стрептококова інфекція та її симптоми у різних категорій пацієнтів:
1.Новорождені (вік до 6 місяців): плач і примхливість, відмова від прийому їжі, нудота, виділення з носа характерного жовто – зеленого кольору, блювота і підвищення температури.
2.Деті від 3 до 10 років: втрата апетиту, млявість, збільшення лімфовузлів на шиї, головний біль, кашель і хворобливі відчуття в горлі, висока температура (до 40 градусів). Відзначається поява гнійного нальоту в горлі і почервоніння мигдалин. З’являються симптоми інтоксикації організму.
3.Дорослі: спостерігаються всі ознаки, перелічені вище, субфебрильна температура і набряк горла. У людей зі зниженим і слабким імунітетом існує ризик ускладнень, що призводять до отиту, гаймориту, бронхіту, пневмонії, міокардиту, менінгіту, остеомієліту і навіть до розвитку сепсису.
Лікування при стрептококових інфекціях
Основною терапією для лікування захворювань, викликаних стрептококовою інфекцією, є прийом антибіотиків. Тривалість лікування становить від тижня до 10 днів. Призначення лікарських препаратів залежить від різновиду інфекції, тяжкості захворювання і переносимості препаратів пацієнтом.
Застосовують антибіотики з групи пеніцилінів і антибактеріальні препарати (група цефалоспоринів або макролідів) .При ускладнених формах можуть додаватися аміноглікозиди.
Крім основних препаратів застосовують засоби, що дозволяють нейтралізувати симптоми:
- жарознижуючі засоби
- антисептики для носа і судинозвужувальні засоби
- фізрозчин для інгаляцій
- спреї і пастилки для розсмоктування
Щоб уникнути рецидиву хвороби необхідно пройти повний курс, призначений лікарем. Слід пити багато рідини, відпочивати і проводити полоскання ротової порожнини. Уникнути зараження допоможуть правильне харчування, загартовування, заняття спортом, підтримання чистоти в оселях, відмова від шкідливих звичок і дотримання правил гігієни.