Як полегшити дитячий кашель
Кашель у дитини – проблема, з якою потрібно боротися, не “відкладаючи в довгий ящик». Головною метою при лікуванні кашлю є – розрідження і виведення мокротиння з дихальних шляхів і зниження інтенсивності кашльового симптому.
Медикаментозна допомога
Найпоширенішою причиною виникнення кашльового рефлексу є простудні захворювання вірусно-бактеріального походження. Усунути її можна за допомогою препаратів, які не тільки активізують відділення слизового вмісту, а й заспокоюють подразнення горла малюка.
Препаратів, що надають такий ефект, сьогодні на фармакологічному ринку представлено безліч. Але для лікування дітей варто вибирати засоби на рослинній основі. Наприклад, з сухим і вологим кашлем легко справляється сироп Лінкас, рослинні компоненти якого мають протизапальну дію. Завдяки натуральній основі його сміливо можна давати навіть діткам з шести місяців.
Народні протикашльові засоби
Кращий результат дає тільки комплексний підхід. В якості допоміжних засобів фахівці рекомендують використовувати:
- Багато пити. Зробити сухий кашель продуктивним допомагають трав’яні чаї з листя шавлії, квіток бузини, кори дикої вишні, кореня солодки. Для приготування цілющого напою висушену траву заливають окропом з розрахунку 1 ст. л. сировини на 200 мл води. Чай настоюють протягом 15-30 хвилин і після проціджування відпоюють їм дитину. Напій дають невеликими порціями, розділяючи приготований чай на 2-3 прийоми.
- Гречаний мед. В ідеалі його потрібно розсмоктувати під язичком, за раз приймаючи по півчайної ложки. Протягом дня допускається до 4 прийомів. Але якщо малюк відмовляється це робити, розчиніть 1-2 ложки меду в склянці води, додавши туди 0,5 ч. л. свіжовичавленого лимонного соку.
- Молочний «коктейль». Тепле молоко з додаванням соди і вершкового масла – перевірений спосіб, що дозволяє пом’якшити кашель. Всі компоненти змішують з розрахунку на 200 мл рідини 0,5 ч.л. соди і 1 ст.л. вершкового масла. Приймати теплий «коктейль» краще перед сном.
У період хвороби малюки особливо примхливі і вибагливі в їжі. Побалувати дитину і паралельно з цим полегшити дитячий кашель можна, приготувавши йому ласощі з інжиру. Використовувати можна як свіжі, так і сухі плоди. Їх проварюють в молоці і змішують з вершковим маслом і медом.
Зігріти дихальні шляхи і активізувати виведення слизу допомагають інгаляції. Добре, якщо під рукою є інгалятор, оснащений зручною маскою. Але при бажанні процедуру можна виконати і за допомогою підручних засобів.
«Дихати на картоплею» – перевірений дідівський спосіб. Для його втілення 4-5 бульб відварюють в шкірці і перекладають в порожню ємність. Малюка садять біля ємності з картоплею, що пашить і прикривають покривалом. Завдання дитини – глибоко і спокійно дихати парою, яка піднімається вгору протягом 5-7 хвилин.
При перших ознаках кашлю добре робити гарячі ванни з додаванням гірчиці. Тепла ванна забезпечить глибоке прогрівання, а дія порошку гірчиці забезпечить бактерицидний ефект. Після ванни для підтримки ніжок в теплі дитині вдягають теплі шкарпетки.
Не менш дієві також компреси з гірчичним пластирами. Змочені в теплій воді пластирі прикладають на спину малюка між лопатками, прикривають махровою серветкою і залишають на 4-6 хвилин до тих пір, поки дитина зможе терпіти їх «пекучу» дію.
Застосовувати їх слід з обережністю і з дотриманням всіх правил. Краще, щоб їх застосування призначав лікар, тому що існують протипоказання.
Добре допомагає полегшити стан кашлю у малюка масаж грудини і спини. Одночасно з цим він посилить мікроциркуляцію в органах і прискорить зміцнення імунітету.
При проведенні протизастудного масажу застосовують техніки:
- погладжування – водіння долонями по тілу з невеликим натиском;
- розминка – переривчастий рух руки із змінним тиском;
- розтирання – погладжування тіла пальцями з невеликим тиском долоні.
Щоб підсилити ефект, розтирання проводять з використанням мазей на основі ефірних масел камфори, евкаліпта, гвоздики і м’яти. Після завершення масажу дитину краще укутати в теплу ковдру на 30-40 хвилин.